منوی دسته بندی

چطوری باید میوه ها را فریز کرد؟

مربا و کمپوت درست کردن تنها راهی نیست که برای نگهداری میوه ها وجود دارد. فريز كردن ميوه ها هم یکی از روش هاست!

Group of fresh plums on a black background. High quality photo

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته

برای فریز کردن میوه ها و مرباها نیاز است که از محفظه و پلاستیک مناسب استفاده گردد تا به خوبی در فریزر نگهداری شوند.

برای فریزهای خشک، کیسه های فریزر مناسبند و برای فریز کردن غذاهای نیمه مایع مثل پوره و مرباها از پلاستیک های محکمتر و یا محفظه های شیشه ای یا پلاستیکی استفاده نمایید.

علاوه برکیسه ها ومحفظه،  فویل ها و نوارچسب های فریزر هم پیشنهادات خوبی برای فریز کردن مواد غذایی هستند.

کلیه وسایل برای نگهداری بلند مدت(6 تا 12 ماه) مناسبند.البته بهتر است که مواد غذایی فریز شده هر چه زودتر مصرف گردند زیرا کیفیت مواد غذایی با مدت زمان نگهداریشان در رابطه عکس دارد!!!هرچقدر مدت زمان نگهداری بیشتر، کیفیت مواد غذایی فریز شده پایینتر…

توجه کنید که رعایت نکاتی برای فریز کردن مواد غذایی ضروری است:

1.ابتدا میوه ها و سبزیجات را خوب بشویید.میوه هایی که نیاز به پوست کندن یا جداسازی هسته و میوه دارند خوب پوست بکنید و آماده سازی کنید.

2.نیاز است که بعضی سبزیجات پیش از منجمد شدن به مدت 3 الی 4 دقیقه پخته شوند.پس از پخت سبزیجات را در آب سرد فرو ببرید این کار باعث می شود که رنگ و مواد غذایی آنها نیز حفظ شود و میکروارگانیسم های سطحی که منجر به فاسد شدن می شوند، از بین بروند.

همچنین میتوان بعضی از سبزیجات مثل گوجه فرنگی و فلفل و.. را کبابی کرد. سبزیجاتی مانند اسفناج نیز با پخته شدن حجم کمتری را اشغال میکند.

3.محتویات و تاریخ انجماد مواد غذایی را برروی بسته بندی یادداشت کنید.زیرا ممکن است پس از گذشت چندماه بخاطر نیاورید که محتوی بسته بندی چیست و چه زمانی فریز شده است.

4.هنگام انجماد مواد غذایی در محفظه یا ظروف شیشه ای یا پلاستیکی دقت نمایید که محتویات درون ظرف فضای کافی برای انجماد و افزایش حجم داشته باشند.

5.میوه ها تا 12 ماه و سبزیجات تا 18 ماه در فریزر خوب میماند.بهتر است که مواد غذایی که قبل از پخته شدن فریزر شده اند، پس از درآوردن از یخچال، قبل از ذوب شدن کامل انجماد مورد استفاده قرار گیرند تا از له شدگی مواد غذایی جلوگیری گردد.

با فریز کردن میوه ها و سبزیجات، در هر فصل سال اسموتی ها و سوپ ها و هر غذایی که دوست دارین تهیه و نوش جان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *