منوی دسته بندی

نحوه تمیز کردن یخچال

نحوه تمیز کردن یخچال

اگر آشپزخانه را قلب خانه در نظر بگیریم، یخچال هم قلب آشپزخانه به حساب می‌آید. چون کاملا در ارتباط مستقیم با سلامتی ما است و برای حفظ کیفیت مواد غذایی، به توجه ویژه‌ای نیاز دارد.یخچال و فریزر به دلیل نگهداری مواد مختلف سریع تر از وسایل دیگر آشپزخانه دچار کثیفی یا بوی بد می شود که برای تمیز کردن و رفع بوی بد آن باید از روش های صحیح استفاده کرد.

_ مواد موجود در قفسه ها مانند شیر و سایر غذاها را خالی کرده و سپس قفسه ها را بشویید گرچه کار لذت بخشی نیست، اما اگر آن را به شیوه ای مؤثر انجام دهید، در زمان صرفه جویی خواهید کرد.تمام غذاها را از داخل فریزر دربیاورید و آن را روی میز یا کانتر آشپزخانه قرار دهید و یخچال را کاملا تخلیه کنید تا فضای کافی برای تمیز کردن یخچال داشته باشید.

بهترین زمان برای این کار وقتی است که مواد موجود در یخچال شما کم است، تا راحت تر بتوانید یخچال را تخلیه کنید. پس از تمیزی می توانید خرید هفتگی کنید اینطوری جابه جایی آن ها راحت تر است. در زمان کوتاهی غذا را بیرون از یخچال قرار دهید، بیشتر از یک ساعت طول نکشد چرا که فاسد می شود.

مراحل تمیز کردن یخچال:

 1. قفسه ها را از یخچال جدا کنید تا کار سریع تر صورت گیرد.( برای تمیزی لازم نیست همه قفسه ها را دربیاورید اما درآوردن برخی قفسه های ضروری کمک بسزایی می کند.)
 2. قفسه ها، کشوها و سایر سطوح یخچال را با دست تمیز کنید (مایع ظرفشویی خوب است ولی هر چیزی را که از یخچال در می آورید، لزوما جایش در ماشین ظرفشویی نیست.)
 3. قفسه و قطعات شسته شده یخچال را پس از با دستمال نرم کاملا خشک نمایید و سپس داخل یخچال قرار دهید.
 4. تمام قسمت های یخچال اعم از بالا و پایین و جلو و عقب را پاک کنید، سپس یخچال را در جای درست خود قرار دهید. بعد از اتمام کار با استفاده از یک حوله همه قسمت ها را پاک کنید.

اگر در ماه های گرم سال غذاها را در جای خنک قرار دهید، ماندگاری آنها بیشتر است حتی می توانید زمان بیشتری آن را خارج از یخچال نگه دارید. غذاهای تاریخ مصرف گذشته و فاسد را دور بریزید تا قارچ و کپک به باقی غذاها سرایت نکند. تمیزی یخچال نباید سالانه در صورت فراموشی صورت بگیرد، تاریخ انقضا را چک کنید و سپس به تمیزی بپردازید .

مواد مصرف نشدنی را دور بیندازید،مثلا اگر کسی در منزل از روغن زیتون خوشش نمی آید آن را کنار بگذارید تا شاید بعدا به کار بیاید پس از آن سطل آشغال را خالی کنید تا خانه بوی غذاهای فاسد را نگیرد.

نکاتی که باید در شستشو و تمیز کردن یخچال رعایت نمایید:

 1. با اسکاج شروع به تمیز کردن سطوح کنید هرگز قفسه لیوان جا یخی را با آب داغ نشویید، چرا که تغییر دما می تواند باعث شکست لیوان و قفسه شود به جای این کار آن را در دمای اتاق بگذارید، تا شستن راحت تر شود.
 2. هر 6 ماه یکبار فریزر خود را تمیز کنید، حتما به تمیزی یخچال اهمیت دهید.
 3. قبل از تمیز کردن یخچال پریز آن را از برق بکشید تا دچار برق گرفتگی نشوید.
 4. برای شستن لکه های قوی از مصرف آب گرم و آمونیاک اسید نترسید. بگذارید قفسه های شسته شده کاملا خشک شود، سپس آن را سرجای خود قرار دهید. درون یخچال را با یک پارچه یا اسفنج پاک کنید، هرگز با صابون این کار را انجام ندهید، چرا که غذا بوی آن را به خود جذب می کند.
 5. اگر لکه ای در یخچال می بینید، آن را سریعا پاک کنید تا جایش باقی نماند زیرا پاک کردن آنها بعدا سخت تر میشود.
 6. از یک خوشبو کننده خانگی استفاده کنید تا بوی بد را به خود جذب کرده و یخچال را خوشبو کند. قبل از قرار دادن غذا در یخچال این کار را انجام دهید.
 7. مواد غذایی که بیش از سه ماه در یخچال باقی مانده اند، پس از این نیز استفاده نمیگردند بنابراین این مواد غذایی را دور بریزید.
 8. از شستن قطعات جدا شدنی یخچال در ماشین ظرفشویی خودداری نمایید و شستن قطعات را به صورت دستی انجام دهید.
 9. در تمیز کردن واشر ها و لاستیک یخچال دقت کافی را به کار ببرید.تمیز کردن لاستیک ها با مواد شیمیایی سبب از بین رفتن لاستیک ها و کاهش طول عمر دستگاه میشود.بهترین مخلوط جهت تمیز کردن ، ½ آب و ½ سرکه است.
 10. یخچال و فریزر را به برق وصل کنید و سپس آن را به جای اصلی خود بر گردانید.
 11. فیلتر آب و یخ هر شش ماه یکبار باید تعویض شوند تا بو و مزه آب و یخ تغییر نکند. تعویض فیلترها بهتر است توسط تعمیرکار و افراد متخصص انجام شود.

فواید تمیز نگه داشتن یخچال:

1.تمیزکردن فصلی یخچال باعث میشود یخچال بوی تازگی بگیرد و خوب به نظر بیاید.

2. تمیزی منظم در ذخیره ی زمان و انرژی در آینده به شما کمک می کند.

3.از فساد سریع مواد غذایی جلوگیری میگردد.

4.موجب طول عمر یخچال و جلوگیری از آسیب دیدگی دستگاه میگردد.

֎ توجه نمایید که یکی از بهترین ترکیبات تمیزکننده یخچال ترکیب ذیل میباشد:

دو فنجان آب گرم ، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ، دو قاشق غذا خوری لیمو ترش 

این ترکیب را با اسفنج نرم بر روی قفسه ها و قطعات بمالید.

֎ برای خوشبو نگه داشتن فضای داخلی یخچال میتوان از موارد زیر استفاده کرد:

قهوه، زغال مخصوص، نوشابه گازدار یا سودا ، استفاده از عصاره های وانیل و اسطوخودوس، لیمو و…

administrator وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *